Як вибрати психотерапевта?
Ви наважилися та бажаєте більше не відкладати на потім: вирішили піти до психотерапевта. Але тоді виникає наступне питання – до якого психотерапевта, як дізнатися, що саме цей психотерапевт заслуговує на довіру?
Якщо поставити питання психотерапевту стосовно результату своєї роботи (звичайно вас турбує це питання, бо потрачений час, чималі кошти на терапію – хочеться гарантій змін на краще), то можете отримати протилежні відповіді. Одні гарантують будь-який результат, тільки приходьте… Інші ніколи нічого не обіцяють, а відразу навантажують клієнта відповідальністю за себе та за процес терапії. Однозначно, психотерапевт не чарівник і позитивний результат терапії залежить від обох учасників процесу терапії, від вдалої співпраці психотерапевта з клієнтом.
Тому питання – де ж шукати допомогу до кого звертатися, коли вже зовсім нестерпно і самотужки не впоратися зі своїми труднощами, стає ще більш проблематичним.
Звернутися до фахівця, якого вам порекомендували, буде хорошим варіантом, адже вже є певне підтвердження його компетентності. Але може виникнути ситуація, коли два клієнти знайомі й одночасно проходять терапію в одного психотерапевта. Таке недопустимо, оскільки довіра клієнтів буде не повноцінною перед тривогою розголосу особистих таємниць. Якщо це не сімейна терапія, то психотерапевт повинен відмовитися від такого клієнта. (Може бути виключення, якщо терапія одного з близьких знайомих вже завершилася).
Також для того, щоб терапія була ефективною, не варто звертатися за допомогою до психотерапевта з яким є якісь ділові стосунки або родинні, дружні чи інтимні стосунки. Інакше всі учасники процесу втягнуться в заплутані й неоднозначні відносини.
Можуть бути підсвідомі мотиви у питанні довіри до психотерапевта мужчини чи жінки. Тут варто дослухатися до себе, а вже в процесі терапії професійний психотерапевт допоможе прийти до бажання розібратися в причинах саме такого вибору.
Також будь-які сумніви щодо довіри до психотерапевта варто озвучувати. Хороший фахівець сприйме з розумінням, а також використає їх, щоб розібратися де проявляються ваші страхи й установки, а де дійсно його помилки. Обговорення цих моментів лише сприяє довірі між психотерапевтом й клієнтом.
Некваліфікований психотерапевт може проігнорувати ці зауваження або придумувати собі оправдання. Така позиція викличе відчуття, ніби вас не чують або не розуміють в процесі терапії.
Насправді в ідеалі після першої ж зустрічі повинно залишитися відчуття, ніби вам стало краще, легше від того, що є людина, яка уважна до ваших переживань, яка хоче зрозуміти, допомогти.
Також що варто знати при рішенні у виборі конкретного психотерапевта.
Хороший психотерапевт повинен відповідати набору обов’язкових критеріїв – володіти свого роду мінімальною комплектацією. Він повинен мати освіту по власне психотерапії або психологічному консультуванню. (Не менше трьох-чотирьох років навчання). Сама по собі вища освіта і навіть спеціалізація в психіатрії не дають можливості працювати психотерапевтом.
Більше клієнтів – вище ймовірність ефективної допомоги. Адже з досвідом накопичуються знання.
Досвід власної особистої терапії обов’язковий. Чим більше годин особистої терапії, тим більше стійкості у психотерапевта, тим менше ймовірність неетичної поведінки чи зловживання.
Важливим критерієм є супервізія, в ході якої професіонал спільно з більш досвідченим психотерапевтом розбирає роботу з клієнтами, осмислює використовувані методи, обмінюється досвідом, розуміє, як виправити помилки. Супервізор відловлює спірні моменти в сесіях, обговорюючи їх з психотерапевтом.
Етичність психотерапевта – головне, що підтверджує безпеку взаємодії з ним.
Сертифікати семінарів й конференцій, які показують, що фахівець постійно вивчає нові методи та підходи, а значить, він в курсі свіжих досліджень, постійно вдосконалюється, спілкуючись з колегами.
Професійний психотерапевт на першій же зустрічі обговорює всі моменти, які стосуються проведення терапії. (заклечають угоду з клієнтом: як часто проходитимуть зустрічі, оплата, обговорює моменти конфіденційності, тривалість терапії, обговорює всі нюанси стосовно пропусків та відпочинку, умови пролонгації або завершення терапії).
Психотерапевт не має права використовувати довіру для маніпуляції в політичних, сектантських або особистих цілях (емоційна залежність, економічні інтереси, сексуальні відносини …). В іншому випадку він несе за це відповідальність
Психотерапевт початківець чи досвідчений?
Багато людей не хочуть звертатися до початківців і, зрозуміло, мають на це право, оскільки у такої роботи є свої мінуси. Такий фахівець, безумовно, здатний працювати та допомагати, тому що він цього навчився, але певні обмеження й труднощі у нього все одно будуть, які пов’язані з відсутністю досвіду. Зате плюси терапії у початківця фахівця або студента теж істотні. Перш за все це низька вартість. Друга перевага – це, як не дивно, безпека для клієнта, бо початківці часто працюють дуже обережно і делікатно, проходять супервізію й особисту терапію. Початківці повністю викладаються під час сесії, що важливо для клієнта.
Але є випадки, коли варто звертатися тільки до досвідчених психотерапевтів. При важких психологічних травмах, психічних захворюваннях, при суїцидальній чи аутоагресивній поведінці варто звертатися до досвідченого психотерапевта. В ідеалі, варто проходити терапію очно, а не по скайпу.
Джерело: Як вибрати психотерапевта?