Гіпервідповідальність

Хіба погано бути людиною, що відповідає за свої вчинки та слова? Навпаки, чудово.
Відповідальність – це показник справжньої дорослості. Відповідальна людина завжди на висоті – можна не турбуватися з приводу фіналу справи: «треба – значить, треба», «сказав – виконав». Працювати з такою людиною спокійно і надійно, тому що завжди та все зробить вчасно, та й іншим плече підставить. В результаті відповідальна людина заздалегідь розуміє, що від його дій залежить результат. Відповідальність важлива у батьків, лікарів, водіїв, психотерапевтів і т.д.. Наприклад, коли батьки відповідальні перед дитиною в плані нагодувати, одягнути, дати освіту.

Але часто буває, що:
– Ті ж батьки звинувачують себе за те, що дитина захворіла, або, коли вже вона виросла, не прагне здобути добре оплачувану роботу (це її вибір).
– Психотерапевт постійно хвилюється за вибір суїцидального клієнта.
– Родичі звинувачують себе за алкоголіка в сім’ї (це теж його вибір).
– Хороший менеджер постійно виконує роботу за інших, хвилюючись, що хтось не впорається і завалить роботу.
Ці люди мають симптом гіпервідповідальності. Гіпервідповідальна людина і за себе, і за того хлопця відпрацює, і врятує світ.

Які наслідки й небезпеки гіпервідповідальності для людини?

Часто складається враження, що гіпервідповідальності люди готові розв’язувати всі проблеми, окрім своїх. У них не вистачає часу на проблеми власного життя, пов’язані зі здоров’ям, кар’єрою й особистісним розвитком… Відмовляючи таким чином від реалізації своїх інтересів і потреб, вони, одного разу, поглянувши на себе в дзеркало, можуть побачити втомлений погляд незнайомої людини.

Ми не можемо і не маємо права брати відповідальність за дорослих людей – вони самі здійснюють вчинки.

Які причини такої гіпервідповідальності?

Головна причина гіпервідповідальності – нерозуміння своїх границь: де я, де моє, де починається інша людина і його границі. Що викликало ось такі наслідки. Звідки взялося це виснажливе бажання нести відповідальність за те, що світ не справедливий, що на вихідних зіпсувалася погода… Звідки привласнення собі обов’язків відповідати за те, що за межами людських можливостей.

Намагатися прожити за інших їх життя – справа невдячна і марна.

Зазвичай, така риса формується ще в дитинстві, коли підігрівається амбітними бажаннями батьків або ж навпаки – нехтуванням. Дитина прагне бути правильною і відповідальною, виконуючи все як «потрібно». Гіпервідповідальність у дітей зустрічається частіше там, де їм або висувають непомірні за віком вимоги (відповідальність за молодших братів або сестер, або за самих батьків), або нехтують, не даючи оцінки її діям. Дитина замість того щоб покладатися на дорослих, змушена справлятися сама. Фактично діти дорослішають не по роках і стають «маленькими дорослими». Дитинство проходить, а потреба тягнути на собі все з останніх сил залишається.

Відповідальність – особистісна характеристика людини, яка описувала його здатність докладно аналізувати ситуацію, заздалегідь прогнозувати наслідки (весь комплекс наслідків) своїх дій або бездіяльності … і робити вибір форми своїх вчинків з готовністю прийняти наслідки вибору, як неминучі доконаний факт

Вікіпедія

Як протестувати себе на гіпервідповідальність?

Якщо ви підозрюєте у себе синдром гіпервідповідальності, не поспішайте робити поспішні висновки. Протестуйте себе:

– Чи часто ви навантажені масою різних справ?
– Чи вистачає вам часу на себе?
– Чи знайоме вам почуття, що ви постійно комусь щось винні?
– Чи охоче ви беретеся за нові завдання?
– Ви схильні контролювати дії інших, так, ніби без вас нічого не вийде?
– Переживання і складності близьких для вас – на першому місці??
– Вас дратують люди, які не контролюють те, що відбувається, вам здається, що вони безвідповідальні?
– Ви не можете сказати “Ні” рідним, близьким, начальству, так, як ніби це заборонено або все завалиться без вашої участі?

Якщо Вам властива велика частина цих якостей, то ви гіпервідповідальна людина. Вам властиво звинувачувати себе в промахах інших людей або контролювати дії інших. І часто страждати від надмірного навантаження.

Якщо бажаєте прожити саме своє життя, а не чуже, не страждати та визнали свою гіпервідповідальність, то слід розібратися, як все виправити.

Послуга психотерапевта

Як позбутися від гіпервідповідальності?

Це поділ відповідальності (відстоювання своїх границь). Продавлювати ваші границі допомагають такі почуття, як:

– страх (потрібно зробити все, щоб уникнути страшної події);
– вина (особливо токсична, “все через мене”);
– тривога (незнання майбутнього породжує спроби його контролювати).

Якщо вас розводять на ці емоції, для початку подумайте, а потім приймайте рішення. Адже дуже ймовірно, що вами маніпулюють, щоб використовувати й роблять спроби зняти з себе відповідальність, переклавши на вас.

Підняття цінності того, що ви робите і визнання інших людей особистостями. Визнавати за іншими право робити свій вибір і у своїх інтересах. Домагаючись бажаного результату постійним контролем, ви втратите багато енергії й свого часу. Краще домовитися про обміни. Взаємна зацікавленість краще, ніж контроль, з-під якого завжди є бажання вислизнути.
Довіряйте іншим людям. Адже, коли ми беремо відповідальність за інших людей, то припускаємо, що вони недостатньо досвідчені, щоб розв’язувати свою проблему. Передайте відповідальність за своє життя його власнику, не проявляйте свою всемогутність, якщо тільки він повністю недієздатний (юний або старий вік, має недуги). Він може пред’являти претензію та ображатися, але потрібно починати піклуватися й про себе. А, віддаючи людині його відповідальність, це і є турбота про нього і його границі.
Вибір близьких може дивувати й навіть шокувати, але, ми повинні визнати, що вони мають на це право. А позбутися гіпервідповідальності – це вже ваша персональна відповідальність, ваш вибір.

Підвищення самооцінки. Перестати бути “хорошими” для всіх і полюбити себе. Якщо ви знаєте, що ви вмієте і що не вмієте, як спеціаліст, вас неможливо буде “розвести” на надмірну відповідальність. Якщо ви знаєте який ви чоловік або яка жінка, то фрази «ти нежіноча» або «ти не мужик» не вплинуть на вас і не дозволять вами маніпулювати.

Адекватна самооцінка – ключ до щастя.

Гіпервідповідальності люди – це “хороші дівчатка” і “хороші хлопчики”.
Коли дитині вкушали, що вона «погана» або ігнорували, не даючи їй зворотного зв’язку на вчинки, така людина вже в дорослому житті доводить, що вона «хороша».
У психології гіпервідповідальність розглядають як “відповідальність не за себе“. Тобто гіпервідповідальні люди очікують, що вони можуть щось зробити «правильно», щоб отримати від «заступника батька» гарний зворотний зв’язок.
Такі люди на роботі й в особистих відносинах прагнуть отримати визнання, підтвердження того, що вони цінні й важливі. Зроблять що-небудь і чекають потрібного йому відгуку. І часто не отримують. Найгірше, якщо хтось скористається цим і почне маніпулювати.

Низька самооцінка, відчуття, що не гідний нічиєї любові, або страх, що всі відмовляться від тебе, якщо ти не будеш відповідати всім їх вимогам, призводять до гіпервідповідальності, яка, не рятує від постійного відчуття провини й відчуття невдачі. У будь-якому випадку гіпервідповідальності люди в програші через відповідальності за стан, настрій іншої людини.

Рішення одне – не ставити свою самооцінку в залежність від інших людей і почати оцінювати себе адекватно, а не виходячи з настрою і стану іншого. Це ж допомагає вчасно вийти з залежних відносин, перестати контролювати дітей, родичів, відповідати за «все на світі», і сильно від цього втомлюватися.

Несіть завжди відповідальність за себе, адже ніхто не буде брати відповідальність за вас. Здорова відповідальність допомагає зміцнювати особистість.

Потрібно розуміти, що відчувати час від часу труднощі, проблеми – це нормально.

Джерело: Гіпервідповідальність