Цитати про виховання дітей.

Людина, до якої дитина прив’язана, втішає і додає їй сил просто фактом своєї присутності.

Бажаєте, щоб малюк справлявся зі своїм дорослим життям? Значить, все дитинство тіште, обіймайте, беріть на себе його відчуття. Не закликайте «Не плач!». Чи не намагайтеся негайно відвернути й втішити. Допомагайте йому проживати стрес, залишаючись живим, і виходити з цього, а не схоплювати неприємні відчуття і відморожуватися.

Нам зазвичай бачиться, що той, хто загартований проблемами з дитинства, стане добре долати їх і в дорослому житті. Це не так. Дослідження демонструють, що з труднощами справляються краще ті, у кого було щасливе дитинство і безнапасне сімейство. Їх психіка містить запас міцності, в стресі вона охороняє дієздатністю бути гнучкою і винахідливою. Вони звертаються за підтримкою і здатні впоратися самі.

Залагоджувати зі своєю дитиною прямо миттєво в ситуації, коли в цей момент вона плаче, бореться або ж перелякана, тільки вам. І в разі якщо ваше почуття, спирається на любов й турботу, і підказує не те, що пишуть в книжках на ці теми, то прислухайтеся до інтуїції.

Принципово залишатися для малюка батьками, тими, хто піклується за нього.

Бажаєте, щоб вона (дитина) майстерно благала пробачення? Просіть самі, покажіть приклад виходу з конфлікту і визнання своїх промахів. У разі, якщо з прихильністю все стане в порядку, то у неї проявиться наслідування і, як наслідок, також навчиться самостійно просити вибачення, без моралей.

Прихильність емоційно розряджатися на дитині, в разі, якщо ви часто зривається, – це елементарно нехороша звичка. Це своєрідна залежність. І дієво долати її треба, наприклад, так само як з будь-якою іншою шкідливою звичкою. Тобто не боротися з нею, а навчитися інакше – помаленьку застосовуючи й закріплюючи інші моделі.

Організовуйте для себе невеликі перерви до того, як прийде нестерпна втома. Поставте своїм дітям мультик і безтурботно випийте кави або ж прийміть душ. Забудьте про суворі попередження медичних працівників, що телек подовше 15 хв. в день – це досить шкідливо. Повірте, мама в стані нервового виснаження значно шкідливішим, ніж телевізор.

У разі якщо ми вчимо дитину не брехати, а самі кажемо не правду, вимагаємо не курити, а самі куримо, наказуємо не ображати маленьких і слабких, а самі малюка лупимо, то не варто плекати ілюзії щодо хорошого фіналу.

Наші дефекти вважаються продовженням нашої гідності, і навпаки. Чому ми охоче стверджуємо це відносно самих себе, але забуваємо, коли мова йде про дітей.

Незрозуміло чому майже всім дорослим бачиться, що в разі якщо малюк швидко не кидає все, чим був зайнятий, і не біжить виконувати їх завдання, то це симптом неповаги. Насправді неповагу – це звертатися до людини не з побажанням, а з наказом, не цікавлячись її намірами та бажаннями (винятками бувають надзвичайні історії, пов’язані з безпекою).

Що найголовніше в справі виховання дітей? Саме ключове – це, природно, опікуни, тобто їх батьки, і їх особистий психологічний стан. Психологи обожнюють приводити, як приклад, пам’ятку про безпеку польотів: «У разі розгерметизації салону на початку надіньте кисневу маску на себе, потім на дитину». Внаслідок того, що в разі, якщо ви не зможете нормально дихати, дитині вже безсумнівно ніхто і ніщо не допоможе.

Не варто жертвувати спілкуванням з дитиною через ідею «дати йому все найкраще». Нікого або чогось іншого ніж вас і ваших обіймів у світі в дитини точно немає. Довіра й духовний спокій малюка не купиш ні за які гроші.

Принципово, щоб в процесі конфліктів з вами дитина отримувала різний спосіб реакцій. Часом їй варто поступатися, а часом не поступатися, а іноді переводили в гру або часом домовлялися, а часом ще інакше. Так, як в житті – щоб були різні варіанти.

◊ 

Одним з кращих вчинків, які ми можемо влаштувати для становлення власних дітей в дитячому віці – не перешкоджати їм грати. Часом брати участь в іграх, перетворювати в гру сімейні справи або ж спільні прогулянки, а часом просто не торкатися її, в разі якщо вони захоплені нею.